חדשות

70 שנה למרד במחנה ההשמדה טרבלינקה

20.3.2014

אתמול  התקיים בכנסת מפגש לציון 70 שנה למרד במחנה ולציון ההוצאה המחודשת של הספר "שנה בטרבלינקה", עדותו של יעקב ויירניק, ממנהיגי המרד במחנה ההשמדה, אשר יצא בהוצאת "דרור לנפש". את המפגש,יוזם ח"כ שמעון סולומון וייקחו בו חלק יו"ר הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין וחברי כנסת נוספים מהשדולה למען ניצולי השואה.
IMG_10781

70 שנה לאחר ההתקוממות במחנה ההשמדה טרבלינקה, עת הוציא יעקב ויירניק, את העדות "שנה בטרבלינקה", לאחר בריחתו מטרבלינקה , זוכרים בכנסת את המרד והאומץ להתקומם בתוך ליבה של מכונת ההשמדה הנאצית.חבר הכנסת שמעון סולומון  יאסו יזם את המפגש יחד עם יעל לוי גורדון ויירניק, ביתו של יעקב ויירניק, ועם תנועת דרור-ישראל. בתמיכתו של יו"ר הכנסת, חבר הכנסת יולי אדלשטיין, ויקיימו מפגש לציון האירוע.

IMG_10411111במפגש העיד שמואל וילנברג הניצול האחרון ממחנה ההשמדה טרבילנקה,   והוצגה עדותו של יעקב ויירניק אשר תעד את שעבר עליו בעת שהותו במחנה בחיבור שכותרתו: "שנה בטרבלינקה". הספר רואה אור בימים אלו בהוצאה מחודשת של הוצאת "דרור לנפש".

במהלך האירוע נשאו דברים יו"ר הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין וח"כ שמעון סולומון ורכז תנועת דרור ישראל פסח האוספטר. כמו כן, הניצול האחרון ממרד טרבלינקה, שמואל וילנברג, מסר עדות על המרד והוצג הדגם המחודש של מחנה טרבלינקה, שהוא שחזור של הדגם שנבנה על ידי יעקב ויינריק לבקשתו של אנטק צוקרמן, ושימש במשפט אייכמן ומשפט טרבלינקה. גם בתו של יעקב, יעל לוי גורדון ויירניק נאמה במפגש.

באירוע הופיעו להקת "אל המשורר" אשר ביצעו משיריו של ולדיסלב שלנגל, משורר השואה הנודע אשר נספה ב1943.

שנה בטרבלינקה / יעקב ויירניק

שנה בטרבלינקה / יעקב ויירניק

" יום אחד כל זה יבוא אל קיצו והרשע ימוגר. יום יבוא ועל חורבות ערים נשמות יבנו בתים חדשים, תינוקות שוב ייוולדו וילדים ישחקו בשולי הדרכים. החיים יזרמו זו דרך העולם, השמש תזרח, הכל שוב ישגשג ואיש אולי לא יזכור. אני רועד לעצם המחשבה שאיש לא ידע, ועוד יותר אני פוחד שאיש לא יאמין.

אני חרד למחשבה שאנחנו, המעטים, פליטי הלהבות וניצולי האימה ניחשב כלא שפויים אם נספר את קורותינו. דור יעבור מן העולם; את עיני אחרוני העדים יכסו רגבי עפר ויחד איתם יגיע קץ הזיכרון.

כעת אני עייף, עייף ומרוט וחדל כוחות.

רק דבר אחד בוער ומאיץ בי- לספר! לספר במדויק ומיד. לספר עכשיו, היום, שמא מחר תשיג אותי היד הרשעה ולא אחיה עוד זמן ולא אספיק. לספר עכשיו, כל עוד הזיכרון טרי, חי וקיים נאמנה ואיש לא יוכל לטעון שהזמן שיבש את האמת. לספר מייד, כדי שהעולם ידע, כדי שהעולם יקום ויעשה מעשה ללא דיחוי. כדי שהארץ תרעד…"

מתוך: מבוא, "שנה בטרבלינקה", יעקב ויירניק

 

תגיות נוספות